Printing Instructions

Close Page Print Start Over

To delete a section which you don't want to print, click on the red highlight or red X. To restore the section, click on the green arrow icon in the upper right hand corner of the post.

Ralphs Deals 2/8-2/14

Yeah! I am so excited to introduce another awesome Hip Helper by the name of Lori who has graciously volunteered to do the Ralphs match-ups! I hope all of you Ralphs shoppers are excited about these deals that will now be posted weekly right here on Hip2Save (along with hopefully many more new store deals in the future). So excited!

These are the Ralphs ad match ups for 2/8-2/14. Please note that prices may vary by region. These match-ups reflect the Ventura, California ad. Please let us know if there are any variations in your ad by commenting below. Also, if you see any new coupons pop up or any Lori missed, please let us know.

If you are a newbie to Ralphs shopping, make sure to check out the Ralphs Store guide. Also, if the coupon jargon below starts to confuse you, take some time to read through the Coupon Newbie section.

Want to create your own custom printable shopping list?!
Simply click on the printer icon to the right of the post title and then follow the instructions to easily remove portions of the weekly deals that do not interest you. Then print and take with you to the store!

(To see all of of the weekly deals, click the link below “Read More / Post Your Comments”.)

Grocery
Ralphs or Mountain Dairy Half Gallon Milk (Homogenized, 2% Reduced Fat, 1% Lowfat, Fat Free or Chocolate) $1.99 each

Ralphs Cheese (Bar or Shredded) 12-16 oz on sale buy 1 get 1 FREE
Final cost ?

Dannon Activia Yogurt 4 ct 2/$5
Use the $1/1 coupon found in the Feb. issue of All You Mag.
Final cost $1.50 per 4-pack!

Kraft or Sargento Cheese 5-8oz 2/$7
Use the $1/2 coupon found in the 1/22 SS
Final cost $3 each!

Horizon Organic Milk 8 oz singles 10/$10

Yoplait Yogurt 4-6oz 10/$6
Use the $0.40/6 coupon found in the 1/8 or 2/5 General Mills insert (coupon will double up to $0.80/6)
Final Cost $0.52 per cup!

Sanderson Farms Boneless, Skinless Chicken Breasts or Thighs 1.97 lb

Strawberries 16 oz baskets 2/$3

Broccoli or Cauliflower 88 cents a lb.

Cucumbers or Green Bell Peppers $0.69 each

Buy 10 Powerade, Vitaminwater, Fuze or Smartwater and Get 5 FREE
Use the $1/5 Fuze coupon (this was sent to select Ralphs Rewards Members – hopefully you got it! :) )
Final Cost only $0.60 per Fuze drink! OR $0.67 per beverage without the coupon!

Ocean Spray Juice Cocktail or Light (4 ct or 64 oz plus CRV) $1.99
Use the buy 1 cranberry juice 64 oz get one cherry juice 64 oz FREE coupon found here
Final cost only $1.99 for both drinks – just $1 each!

Duncan Hines Cake Mix 18.2 oz 2/$3
Use the $0.35/1 coupon found in the 2/5 SS (coupon will double to $0.70 each)
Final cost $0.80 per mix!

Folgers Coffee 22.6-33.9 oz $9.99
Use the $0.25 coupon found in the 2/5 RP (coupon will double to $0.50)
Final cost $9.49

Birds Eye Vegetables Frozen 4 ct or 10-12 oz (Steamfresh included) $2.49
Use the $0.50 coupon found in the 1/8 SS (coupon will double to $1)
Final cost only $1.49 per bag!
** There is also a $1/3 coupon found here (click on scissors in lower right corner).

Ralphs Chicken Noodle or Tomato Soup 10.5 -10.7 oz $0.79

Ralphs Tomatoes 14.5 oz can $0.88

Kettle Brand Potato Chips 13 oz. $3.99
Use the $1/1 coupon found in the 1/8 or 1/29 RP
Final cost $2.99!

Met-Rx Bars 3/$5
Use the $2/2 Ralphs eCoupon found here
Final cost $0.67 each!
** There is also a $1/2 coupon found in the 1/8 RP.

Luna or Luna Protein Bar 1.59-1.69 oz 10 for $10
Final cost $1 each!

Doritos 11-11.5 oz 2/$5
Household products
Tide Laundry Detergent liquid 50 oz or Powder 22-30 use or stain release 18 ct or 36 oz $4.99 each (Must buy 2 in order to get the $4.99 sale price)
Use the $1/2 coupon from the 1/29 PG
Final cost $4.49 per detergent!

Gain Detergent liquid 50 oz $4.99 (Must buy 2 in order to get the $4.99 sale price)
Use the $1/1 Ralphs eCoupon found hereFinal Cost $4.49 each!

Kotex Pads, Liners or Tampons Pads 14-24 ct., liners 34-64 ct, tampons 18 count $3.99
Use the $1.50/2 coupon from the 1/15 SS (Only valid on Kotex Natural Balance Liners)
Final cost $6.48 for 2 packages!

Get a Quarter Back Promo
Buy at least 4 of the participating items listed below and receive a quarter back on EACH participating item purchased valid on your next shopping trip. This will print out in a coupon form at checkout.

7Up Soft Drinks 2 liter plus CRV 10 for $10
Deal Scenario:
Buy 4 for $4
Get 4 quarters back
Final cost $0.75 per 2 liter!

Tabasco 2oz $1.99
Use the $0.50/1 coupon found here (coupon will double to $1)
Final cost $0.99
* Or like paying $0.75 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!
** There is also  a $0.75/1 Tabasco Buffalo Style Hot Sauce coupon found in the 1/15 SS (not sure if this variety is included in sale, though).

Progresso Soup 18-19oz $2.19
Use the $1.25/4 Progresso Light coupon found here
(OR use the $1/4 coupon found in the 1/8 or 2/5 General Mills insert)
Final cost $7.51 for 4 cans – $1.63 per can
* Or like paying $0.75 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Knorr Rice or Pasta Sides 3.8-6.4 oz
Use the $0.50/2 Knorr coupon found in the 1/29 RP (will double to $1/2)
Final cost $0.79 each
* Or like paying $0.54 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Zatarain’s Rice or Pasta 6.3-8 oz $1.29
Use the $0.50/2 coupon found in the 2/5 RP (will double to $1/2)
Final cost $0.79 each
* Or like paying $0.54 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Nature Valley Granola or Fiber One Cereal Bars 5-10 ct or Kellogg’s Cereal 10.8-25.5 oz $2.99
Use the $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 6ct+, Granola Nut Clusters or Granola Thins coupon from the 1/8 General Mills insert (coupon will double to $1)
Final cost $2.49 per pack
* Or like paying $2.24 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!
** There are also various Kellogg’s cereal coupons available here. One to note is the $0.50/1 Kellogg’s Smart Start cereal, as it will double to $1… not sure if included in sale, though. There is also a $0.40/1 Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies coupon (if included) found here (will double to $0.80).

Ralphs Fruit Snack 8 count $1.49
Or like paying $1.24 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Cheez-It Crackers 9.75-14 for 2/$6
Use the $1/2 coupon found in the 1/29 RP
Final cost $2.50!
* Or like paying $2.24 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Dennison’s Chili with Beans 15oz 2/$3
Final cost $1.50 each!
* Or like paying $1.25 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Banquet Brown N Serve Sausage 6.4-7 oz and Banquet Meals 5-10.5 oz 10 for $10
Final cost only $1 each!
* Or like paying $0.75 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Keebler Club or Town House Cracker or Flatbread Crisps 9.5-16 oz 2/$6
Use the $1/2 coupon found in the 1/29 RP or use the $1/2 coupon found here (login or register)
Final cost $2.50!
* Or like paying $2.25 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Keebler Cookies 6.6-15 oz 2/$5
Final cost $2.50 each!
* Or like paying $2.25 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Rotel Tomatoes 10 oz can 4/$5
Final cost $1.25 each!
* Or like paying $1 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

ChipMates Cookies 15 oz $2.49
* Or like paying $2.24 when you take into account the $0.25 you will get back w/ 4 participating items!

Hunt’s Pasta Sauce 26-26.5 oz or Manwich 15.5 oz 10 for $10
Use the $1 off Hunt’s Manwich Sauce AND Sara Lee Soft & Smooth Whole Grain White or Wheat Buns coupon found in the 1/8 SS or here (no longer available? :( )
Final cost ?
Three Day Weekend Sale (February 10th – February 12th with Rewards Card)
Red Seedless Grapes $0.89 per lb.

Lobster Tails $6.99 each (limit six)

Entenmann’s Donuts or Coffee Cake (select varieties 8.25-21oz) $1.99 each (limit 2)

Simply Juice (select varieties/59 oz) $2.28 each (limit 2)

Six Stem bunch of Roses $9.99 each (Valentine’s Day!)

Happy Shopping! :D