New Site! Hip2BeHome

Subscribe to our newsletter

Reader Tip: Make Sure to Weigh Bagged Produce

Hip2Save may earn a small commission via affiliate links in this post. Read our full disclosure policy here.

41 Comments
HOT! Getting Toasty! Lukewarm Starting To Melt Ice Ice Baby
0.0 / 0 ratings


As many of you know, I eat lots of fruit and veggies on a daily basis. With that being said, I thought it was worth highlighting this great tip from Jacinda who blogs at Homemaker Hand Guide (I also touch on this in a previous video I did here)…

My friend and I are trying to get into the Paleo diet, and I am loving it so far! I know that you are doing it as well, and on this diet we eat lots of veggies and fruits. But I wanted to share this tip in the grocery store (you may already know about this).

In the produce section, where they have the bagged produce like carrots, or potatoes, each of the bags are priced “per bag”, and are the same price. But have you ever weighed a few of the bags on the scale? Each of the bags don’t usually weigh exactly the same!

When they bag the produce, they can’t cut potatoes in half to match the weight, so you will see that lots of the bags are sometimes a half a pound more than others. We tested this out before in the store, and for a 3 pound bag, we found a 3 1/2 pound bag that was the same price. I just thought that was awesome to find out! Especially buying lots of produce.


Join The Discussion

Comments 41

  1. Betsy

    I have never thought of that before. Thanks for a great money-saving tip!

  2. Samantha

    Thanks for the Tip!!!! :]

  3. Ashley57

    Fun fact!! Thanks for sharing. Can’t believe I didn’t think of that myself ๐Ÿ™‚

  4. Ally

    Oh wow, what a produce dept! Ours isn’t but half of that!!! We love produce here too! My kids LOVE fresh fruits and veggies! We never thought of weighing the taters….great idea!!

  5. Susan Cullen Neves

    Most times I can visually see that there is more in one bag than another….but weighing is 100%…..

  6. Ali

    Now that is a great tip!

  7. margherita

    cool! Something else. The prepackaged oraganic spring mix luttuce is about $4.00 a container. But if you fill up a large plastic container of the same spring mix lettuce in the salad bar it usually weighs in at about 50 cents for the same amount.

    • jadenbru

      That is an awesome tip, and I NEVER would have thought to try it! Thanks!

    • Cindy

      Wow…now that is great to know!

    • Melissa

      I shop at Wegmans and they have organic spring mix lettuce in “bulk” produce – same idea – fill up a bag, and it’s less than $1.00!

      • candice

        Thanks Melissa. I have to head over to Wegmans.

  8. Cindy

    Great tip….I also count the items. Like apples. I have found that bags can differ a lot. Like apples….same price bags, one had 9, one had 10, one 12! Now I always check ๐Ÿ™‚

  9. Bre

    Good tip!!! It is so funny that my local grocery stores will only have 1 scale and I can rearely find it. It is like they dont want you to weigh your produce so you have no idea how many lbs you are buying

  10. kahola t

    great tip and good for a learning lesson on weight for the kiddos!!! might make my shopping trip a little less stressful with them knowing they are helping mommy out!!!

  11. Kristie

    Next time I am in the store and I see someone else weighing all their bagged produce, I will know they are a hip2save reader ๐Ÿ˜‰

    • Ashley57

      LOL. I was thinking that now there was going to be a shortage of scales ๐Ÿ™‚

  12. Melissa

    On a similar note, be sure to weigh produce if you’re trying to decide between buying a bunch or individual pieces.

    Yesterday I was buying celery for a specific soup recipe. The bunches were priced $.69 a pound. The individual stalks were priced $.79 a pound. I bought the bunch, thinking “oh, this is 10 cents cheaper and I’ll find a way to use the extra.” Unfortunately, the bunch was over 2 pounds and so I bought way more than needed and so didn’t really save money.

    I’ll find a way to use the extra rather than letting it go to waste, but I wish I’d just bought the couple of stalks I needed.

    • roxy

      I chop it up and freeze it, because celery doesn’t stay fresh too long in the fridge. I know frozen is not as good as fresh, but it’s better than throwing away

      • Emilytwinmom

        I freeze it too! I use my frozen celery in homemade chicken noodle soup or chicken and dumplings ๐Ÿ™‚

        • Nat

          I freeze my Celery also and I don’t always use up all my onions so I will chop those up and freeze them also to fry up with potatoes or hamburger meat.

    • Amy

      Do you just flash freeze it? Last week, Aldi had an abundance of celery. They were selling it for 25 cents a bunch!!!

      • ashley

        i like to wash and chop mine up and then put it into small, snack size zilpocs. Then i just toss it in the freezer. that way i can grab as much or as little as needed.

    • Charmel

      If you freeze it you can use it to make chicken stock. I freeze all my “extra” veggies, even the scraps. Then when I get ready to make stock I throw them in.

    • Pamela

      While you do have it in the fridge make sure to wrap it in aluminum foil. It lasts 10X longer than just leaving it in the plastic bag it came in.

  13. Amanda

    Yep, I worked in produce for >7 years. A 10lbs bag of potatoes can often be up to 12lbs.

  14. Emilytwinmom

    I wish I could make myself like veggies more – I grew up eating the same peas and carrots and corn and now have even pickier children! I even tried the V8 fusion – it’s way too sweet for us ๐Ÿ™ I have branched out since childhood, I eat asparagus now! LOL!

  15. britt

    I always do this. I even weigh my packages of strawberries!

  16. Laura

    Interesting, but I don’t understand why it would say 10 lb bag if it’s more than 10 lbs?

    • Trish Pauleon

      because they have to make it atleast 10 lbs. Like she said, you cannot cut a potato in half and I’m sure machines are doing the filling on a weight scale.

  17. sue

    There is another interesting aspect about buying bagged produce. If the unit price is the same for a one-pound bag and a three-pound bag, and you need 3 pounds, buy 3 one-pound bags. This way, you are more likely to get more than the 3-pound bag, even if you just grab them randomly. I have learned this with mathmatic proof.

    • kate

      great idea!!

  18. mysweetlovestx

    At my HEB (South Texas), I found that the pre-packaged mushrooms were more expensive for 8 oz. (or 1/2 a pound) than the same bulk mushrooms that seemed higher because the price shows per pound (ex: the pre-pk were $2.85, bulk was 3.80 per pound) . With bulk, you are also able to pick mushrooms that have less stem (less weight!) and are less blemished.

  19. Deb

    I never even thought about this. Never crossed my mind!
    Thanks for all the extra tips too in the comments. I will be weighing and possibly counting everything now.

  20. appu

    thanks for the tip , next time iam shopping will try ๐Ÿ™‚

  21. Nancy

    my mom used to tell me to do this!! Potatoes are usually way off so it’s worth the extra time:)

  22. Anj

    Hi Colin, I always see you post something or other about this paleo diet, I have read about it but don’t know anyone personally who has done it. Do you mind sharing your experience? I am a mom of a five year old and just trying to lose 10-15 pounds. Please email me if you don’t mind as I sometimes don’t get a chance to check the comments here ๐Ÿ™‚

  23. Robin

    Well…by the time I get to the produce I’m not really in the mood to make sure I get the heaviest bag! I just grab and go and it probably evens out in the end anyway. ๐Ÿ™‚

  24. Cheryl

    Anyone else notice that the produce departments don’t have as many scales as they used to? When I was a kid, there were several in each store. My local Piggly Wiggly only has one, and it’s over in the bulk section! Guess I’ll have to haul everything over there to find the heaviest bags! lol

    • D

      Or haul just the scale over, LOL!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

It's not your Grandma's coupon site!

OOPS! Be sure to login or register to access this feature. It's FREE!

Forgot Password?

Don't have an account? Register

Forgot Password

Don't have an account? Register

Become a Hip2Save Insider

Don't Miss Out! Join our large community of insiders - it's totally free! Once you join, you'll be able to save & share your favorite deals, rate posts and recipes and add items to your cookbook! What are ya waiting for?!

Already have an account? Login

Become a Hip2Save Insider

Don't Miss Out! Join our large community of insiders - it's totally free! Once you join, you'll be able to save & share your favorite deals, rate posts and recipes and add items to your cookbook! What are ya waiting for?!



Already have an account? Login

Thank you for rating!

Would you also like to leave us a comment?