Back To School Deals

Subscribe to our newsletter

Yum!

Would You Spend $100 for Ice Cream Shipped to Your Door?

Hip2Save may earn a small commission via affiliate links in this post. Read our full disclosure policy here.

57 Comments
HOT! Getting Toasty! Lukewarm Starting To Melt Ice Ice Baby
0.0 / 0 ratings

Talenti Confetti Cake Batter Gelato in ice cream dish

Forget flowers! Send a loved one layered gelato instead!

Talenti, the makers of best-selling gelato and Jars by Dani, the creator of yummy mail-order desserts in a jar, have partnered together to offer limited edition layered gelato desserts called Talenti x Jars by Dani.

Different flavors of Talenti Layered Gelato

These one-of-a-kind, hand-crafted desserts layer some of Talenti’s best-loved gelato flavors with Jars by Dani’s fan-favorite cakes, cookie crumbles and sprinkles.

Talenti Brownie Mint Madness in ice cream dish

Choose from flavors like Brownie Mint Madness with layers of Talenti Mediterranean Mint gelato, fudge brownie, chocolate mousse, whipped cream, and mini chocolate chips. Or try Confetti Cake Batter with layers of Talenti Madagascan Vanilla Bean gelato, sugar cookie pieces, sprinkles, cake batter, whipped cream, and then more sprinkles! YUM!

Ready for the bad news? You can only find these limited edition layered gelato desserts online!

As an example, grab a 4-pack of Talenti x Jars by Dani for $48 + shipping fee of around $53 making for a total of over $100 shipped for 4 of these jars – that’s a whopping $25 per jar! 😱 These jars do ship on dry ice but paying over $50 for shipping seems a bit crazy to us! What do you think?


Bryn has 10 years' experience writing about coupons, freebies & deals. She is mortgage-free and has a Bachelors in Nursing & Education. Connect with Bryn on LinkedIn


Join The Discussion

Comments 57

  1. LaToya

    No.
    But they LOOK delicious, and fun!

    • Jennifer

      Great minds LaToya – delicious and fun (my comment below)! HaHa!

    • Constancia

      Yes I do agree….But there is no way I would pay 💰 that amount 4 shipping….The company is losing out by charging such a ridiculous shipping fee…..

  2. Jennifer

    No way I’d pay that for ice cream or gelato of any kind. That said, I DO wish these were available in store. They look delicious and fun!

  3. Heather

    I LOVE ice cream, but $100 and over half is shipping? No thanks! I’ll buy my Talenti on sale and add to it. 🙂

  4. Teresa

    Uhhhh….NO!

  5. Donna

    I won’t even pay for the in store price of this brand. They are WAY over priced in my opinion.

    • Maria

      Agreed. And not the best tasting.

    • Erin

      I was highly unimpressed with Talenti. Not sure it’s even worth sale price. Some of the flavors sound like they should be incredible but it’s not particularly creamy, smooth, or flavorful. You’d have to be hard core to pay this! On the upside for fans, maybe it’ll all end up in salvage stores somewhere 🤣

      • Emily A

        Coconut is where it’s at, some flavours are a bit disappointing, but try the coconut next time it’s on offer (if you like coconut) and it might just change your mind 🙂

      • Maria

        Totally agree-barely any taste!

  6. J.H.509

    That’s a hard pass for our family of ice cream lovers ಠ﹏ಠ

  7. Cara

    $100 and you only get 4 pints? This is one time that I’m actually glad to be lactose intolerant, lol.

  8. Joyce

    No

  9. Lucy

    You’re better off taking your loved one to an ice cream or frozen yogurt shop and letting them choose their own concoction. I don’t know of anyone who would spend $100 on 4 pints of Talenti ice cream! I’d rather have $100 worth of chocolate 😂

  10. Casey Meyers

    $53 for shipping and fees they are out of there mind. I get it has to be kept cold but still. Do you know what kind of meal I can get for that money.👎🏻

  11. yw

    By all flavors of Talenti in store (usually $2-$4 on sale), take them out of the carton and make layer yourself at your own choice

  12. ~jenn~

    Nope! I think I could invest in a decent ice cream maker and still have enough left over for ice cream ingredients for the entire summer for the same price as just one delivery by this company. That’s a hard pass or soft depending on how I decided to make ice cream at home. 😂

    • Candis

      No truer words spoken. Buy an ice cream maker. Have some family fun and make a boat load of different flavors ! High five ~jenn~ ✋

    • demarco diaz

      Exactly , I couldn’t have said it better.

  13. kaylan

    I could totally get 40 pints of halo top for that price and I’d be much happier! 😉

  14. Tara

    My husband and I purchased this brand from the store and it wasn’t good at all. We actually threw it out and I felt guilty because we paid so much for it. I’ll just stick with
    Ben and Jerry ‘s

  15. Tammy

    ah, pass…..

  16. Laurie

    I just discovered Talenti gelato and LOVE the sea salted caramel. No way would I pay this price though!

  17. Lauren

    Looks to me like I can buy a talenti, eat 1/3 of it, clean off the edges of the jar, stuff broken up cookie pieces, sprinkles, and other toppings into it and give it as a gift. Win-win? 😆

    • Amy ^_^

      I paid $109 for 8 pints of McConnell’s Ice cream from Santa Barbara this Father’s Day. Feel like this is not a good idea when u can make this at home with their regular ice creams from target. 🙂

      • Jesenia

        Im not sure if your bragging or not but come on..

        • Tracy

          For real…

    • Casey Meyers

      Yes looks like almost half is toppings.

  18. Sachem East hs

    The people that think these deals are “good” must never leave the house or live in the “boonies”. Seriously any company that offers this ‘deal’ has zero respect for their customers. COMPLETELY NONE. No reputable company would feel its ok to take advantage of their loyal customers in this atrocious way. No way on gods green earth should it cost this much. I hope this is a joke because ive had 2 flavors, one was semi-good and one tasted like paint thinner (im guessing 😂)

  19. Summer

    I would, but only for the rebel brand. 😉

  20. Melissa

    My husband loves the blueberry crumb Talenti makes, but I’m not very much of a fan. There is no way we’d ever pay that much for it. I’d make myself at home.

  21. Maite

    Not crazy, more like ridiculous! 😱I thought it was a joke! 😂😂😂😂😂😂😂

  22. lynnleco

    Yeah I thought this was a joke too! This and the inflatable boat recently posted about
    lol 🙂

  23. Brenda

    Yeah, that’s crazy. Lol

  24. Jennifer

    Not sure about Talenti but the Kroger private selection moose tracks that I just received as a freebie was yummy. It has encouraged me to buy a few more flavors to try so Kroger made some money off that freebie…three more in the freezer👍🏼.

  25. Michelle

    Collin! I just paid $56 for Rebel ice cream-
    Mint Choc Chip b/c I heard it was someone’s Fave….!?
    I ordered it Fri and rcvd today
    It IS YUMMY!
    Not sure I would splurge again tho😬
    8 pints from Amazon w Prime free ship =$56

    • Collin (Mrs. Hip)

      Isn’t it yummy?! Expensive but YUMMY! 😍😋

  26. Luna

    forget this gimmick not buying any of their stuff dislike the taste

  27. Lk

    I wonder how much they’ll sell at this price. Never had this brand but they must be crazy.

  28. lydia

    I purchased a cuisinart ice cream maker for less than this price (on sale) and make my own fresh gelato/fro yo/ice cream every week. It’s impossible to go back to store bought once your family is used to the freshly made good stuff.

  29. hananoshikon

    I dunno where you guys are at but in NYC the shipping is only $10.86…The total was $63.12 (tax included) which is not as bad as $100…Still overpriced in my opinion…

    • Amy

      $10.86 for shipping to Pennsylvania also. Seems like a reasonable shipping cost, but the cost of the product is still too high for me.

      • Tracy

        Shipping is $51 in South Ga and North Fla.

        • Dn

          11.04 to Virginia

    • Lisha

      Thx

  30. llaura256

    No… never buy anything where shipping costs more than the item or is just way to ridiculous….just sell these in the dang stores.. dang it! Lol

  31. demarco diaz

    If this was fully organic and alkline.with a 20% discount off of the total . I would probably do it.being that there are local places .with fresh ice cream and more choices .this has no real upside. Besides i love watching my kids pick out ice cream and looking at the smile on there face. Its priceless.

  32. BRIE

    I think I actually saw these at the grocery store. Jewel. Now I will have to double check! I thought they looked pretty neat!

  33. shop4mybabies

    if it was a good brand, i would do it for a luxery birthday for my ice cream loving kiddo, but we hate this brand

  34. MommySpendsLess

    I was thinking this would be a fun birthday present for my daughter until I saw the price. I think it would be a better deal to load a shelf of the freezer with ice cream and put together a box of toppings and mix-ins. With a $100 price limit I could add in a couple color changing spoons. Or buy her 4 pints BOGO at Publix, get a package of Oreos and have $85 left over for real presents 😂

    • Nicole

      SERIOUSLY! when i pointed out how ridiculous this was my bf pointed out there could be people out there making $50k+ a week and to them this would be nothing, and if i had the money I would buy it. I politely explained to him that if i was making that much money ever in my life i would have an ice cream parlor and/or giant freezer full of all my favorite ice creams and toppings, and would never in a million years pay so much for such a small amount. That ice cream better have the secrets of the universe inside of it! lol

  35. Erica

    Never, waaay too much

  36. Lisha

    I wouldn’t pay this amount in my current financial situation, but as hananoshakan made us aware shipping is <$11 in NYC. I would indulge myself for a treat.

    Also, I 💕 💕 💗 Talenti’s Sicilian pistachio, I have three in my freezer now, I paid $2.88 on sale. I’ve only purchased one time when not on sale. My cousin loves the sea salt caramel flavor.

  37. Mizz Mo

    These combos give me great ideas on what to add to the Tillamook gelato flavors – which we like more than Talenti 😉

  38. *Angela-Miles*

    I’ve been getting those Jars by Dani emails for a couple years it seems and I have no idea why Lol. I never signed up with them. 🤔

  39. Norma

    Yup, $53 shipping for me in Ca. 🙁
    I would’ve bought it and had it delivered to my mom for her birthday as a splurge had the shipping been cheaper.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

It's not your Grandma's coupon site!

OOPS! Be sure to login or register to access this feature. It's FREE!

Forgot Password?

Don't have an account? Register

Forgot Password

Don't have an account? Register

Become a Hip2Save Insider

Don't Miss Out! Join our large community of insiders - it's totally free! Once you join, you'll be able to save & share your favorite deals, rate posts and recipes and add items to your cookbook! What are ya waiting for?!

Already have an account? Login

Become a Hip2Save Insider

Don't Miss Out! Join our large community of insiders - it's totally free! Once you join, you'll be able to save & share your favorite deals, rate posts and recipes and add items to your cookbook! What are ya waiting for?!



Already have an account? Login

Thank you for rating!

Would you also like to leave us a comment?