Zaycon Fresh: Ground Beef Only $2.37 Per Pound

Hip2Save may earn a small commission via affiliate links in this post. Read our full disclosure policy here.

Today only, head on over to  Zaycon Fresh where new customers can save a whopping $50 off the purchase of two or more cases of Beef when you enter promo code BEEF50 at checkout. Consider going in with a friend or neighbor and splitting the cost as these are bulk size cases!

Check Out This Deal idea:

80/20 Ground Beef 40lb Case $119.60 each
Buy two cases = $239.20
Use promo code BEEF50
Final cost only $189.20 for 80 pounds of ground beef – just $2.37 per pound!

Join The Discussion

Comments 17

  1. Laura

    Just a heads up, I have been buying all my meat from them for a few years and they have recently switched suppliers. The ground beef is no longer being delivered in the 10 lb FRESH chubs you have pictured. They are coming FROZEN in 1 lb packages. Seems very convenient, right? Unfortunately the quality is not the same that my family has grown to love. Check out their Facebook page. It is loaded with comments from unhappy customers regarding these changes in quality.

    • Ashlynn

      What’s your fb? I signed up for the chicken but I can’t pickup until October! Now I am second guessing my purchase 👎🏻😞

      • Laura

        Ashlynn, Here is Zaycon’s FB https://www.facebook.com/zayconfoods/ look for a post about the beef and read the comments. Everyone is upset about the change in the beef. The chicken is wonderful! I think you will be happy with it. Good luck!

    • smokeyg

      Thanks for the heads up. I have wondered that. I wondered with it being the “frozen” part how it would be.. What a bummer. We have been buying it for years too and i was going to look on FB. Still love the meatyback ribs tho 🙂

    • tiki

      Just picked up mine last month and they switched back to the 10 lb chubs! I prefer these better to the pre-packaged. Here in Oregon.

      • Laura

        Yes, they had the frozen, switched back to fresh (thankfully I ordered some!) but now they are back to frozen again. It even says on their product page. Lots of upset people! I will not order ground beef again unless they bring back fresh.

    • Collin (Mrs. Hip)

      Bummer. Thanks for your feedback!

  2. Melanie

    We’ve been using Zaycon for years in several states. The shrimp, chicken, hotdogs, and bacon are staples in our house; it’s about the only way to afford meat in CA. Not sure about the ground beef as only a few in our house eat beef but even the hams and turkey breasts are great!

    • Collin (Mrs. Hip)

      How cool! Awesome that you have been so pleased with their products Melanie! Thanks so much for sharing your experience!

    • Laura

      I agree 100%… love every single one of their products I have tried and we’ve tried them all!! Unfortunately this frozen beef is a big mistake on their part (poor quality) and I hope they fix it because I don’t want to shop somewhere else!

  3. candace

    Is ground beef super expensive elsewhere? I’m in WI so maybe I’m spoiled on prices. 2.19-2.49 would be a common sale price for fresh ground beef. 2.49-2.99 for ground chuck. Used to be able to find 1.99 but that’s pretty rare unless it’s 70/30.

    • Laura

      Yes ma’am! I am in Texas and $3.99 is the standard “sale” price around here but we prefer the 93/7 which is what Zaycon sells. Really hope they go back to fresh!!

      • Laura

        Sorry I meant $2.99…. USUALLY the quality of Zaycon is worth buying in bulk but this frozen stuff is not up to their normal standard.

      • Holly

        This is the 80/20 though.

    • Autumn

      Our 80/20 is $3.99/lb regularly here in WV, unless you go to Sam’s Club to buy it.

    • Holly

      We must be spoiled here in Ohio too. Its on sale at Kroger for $1.99 this week.

  4. Holly

    Our Kroger has 80/20 on sale for $1.99 (you have to buy 5lbs)…might want to check there ad and see if yours is too

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

It's not your Grandma's coupon site!

Sign up for a Hip2Save account (it's free) to access all of the awesome features!

Forgot Password?

Don't have an account? Register

Forgot Password

Don't have an account? Register

Become a Hip2Save Insider

Don't Miss Out! Join our large community of insiders - it's totally free! Once you join, you'll be able to save & share your favorite deals, rate posts and recipes and add items to your HipList and Cookbook! What are ya waiting for?!

Already have an account? Login

Become a Hip2Save Insider

Don't Miss Out! Join our large community of insiders - it's totally free! Once you join, you'll be able to save & share your favorite deals, rate posts and recipes and add items to your HipList and Cookbook! What are ya waiting for?!



Already have an account? Login

Thank you for rating!

Would you also like to leave us a comment?